• Informacje na temat:

  adam mickiewicz

Artykuły na temat: adam mickiewicz
 • Kobiety w życiu Mickiewicza

  Od wielu lat, autorzy setek publikacji analizują niemal każde zdanie zapisane przez Adama Mickiewicza. Biografię poety poddawano wszechstronnym badaniom, opisując każdy dzień jego życia, śledząc niemal każdą rozmowę, każdą nową znajomość wieszcza.

 • Kobiety w życiu Mickiewicza

  ...przyjaciela rodziny - Medarda Rostockiego. Rówieśniczka Adama mieszkała w pobliskim zaścianku - pochodziła z tzw. szlachty zagonowej, własnymi rękoma uprawiającej ziemię. Mickiewicz również wywodził się(...)! Ale wakacje skończyły się niebawem i Adam powrócił do szkoły w Nowogródku. Ulubienicę zobaczył dopiero po kilku latach, kiedy była już żoną jego kuzyna - Felicjana Mickiewicza, i matką dwojga dzieci...

 • Zmarł Adam Hanuszkiewicz

  ...4 grudnia 2011 roku w Warszawie zmarł jeden z najwybitniejszych współczesnych reżyserów i aktorów, Adam Hanuszkiewicz. Miał 87 lat.

 • ​Zasmakuj Węgier

  Tradycja spożywania węgierskich win w Polsce sięga czasów szlacheckich. Zalety tych trunków podkreślali bohaterowie Sienkiewiczowskiej Trylogii, czy "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, a import popularnego "węgrzyna" był jednym z filarów stosunków handlowych pomiędzy naszymi państwami.

 • Barbara Wachowicz: "Matki Wielkich Polaków"

  Czy Macierze zwycięzców spod Wiednia i Racławic doceniały swych bohaterskich synów? Czy Matka Adama Mickiewicza była Żydówką? Za co aresztowano Matkę autora "Kordiana" - Salomeę Słowacką? O co prosiła swego genialnego jedynaka "Mameczka" Justyna Chopinowa? Czy naprawdę Henryk Sienkiewicz - jak wyznawał - odziedziczył swój talent literacki po Matce? Jakim cudem biedna chłopka - Józefa...

 • Ten szalony Pan Puszkin. Słowo o udręce

  Potoczna świadomość powiela pewien mit: wieszcz Adam Mickiewicz przyjaźnił się z rosyjskim poetą narodowym Aleksandrem Puszkinem.

 • Prapremiera Koncertu Jankiela

  ...3 lipca 2011 r. mija 200. rocznica rozpoczęcia wydarzeń opisanych w "Panu Tadeuszu" Adama Mickiewicza.

 • Wydawnictwo W.A.B. i restauracja Apetyt Architektów we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza zapraszają na 48. spotkanie z cyklu Apetyt na literaturę, którego gościem będzie Alona Kimchi.

 • ...18 czerwca w głównej restauracji Parlamentu Europejskiego w Brukseli Fundacja Unia i Polska wraz z Instytutem Adama Mickiewicza, zajmującym się promocją polskiej kultury zagranicą, zaprezentowały dania finałowe ogólnopolskiego konkursu "Polskie danie dla Europy".

 • ...radosna, rodzinna nowina. "Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie." Adam Mickiewicz Horoskop przygotowała wróżka Sybilla...

Zdjęcia na temat: adam mickiewicz
Wideo na temat: adam mickiewicz
 • Śladami Adama Mickiewicza w Stambule

  Radwan w ramach swojego cyklu w "Dzień Dobry TVN" wybrał się do Stambułu, gdzie w 1855 roku zmarł Adam Mickiewicz. Dlaczego okoliczności śmierci poety są tajemnicze i jaki był jego ostatni posiłek(...), a także chciał poczuć prawdziwą Turcję - przyznała turkolog Paulina Dominik. W studiu programu Paweł Potoroczyn, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, wyjaśnił, dlaczego poeta mógłby być połączeniem

Dyskusje na temat: adam mickiewicz
 • Re: Paulina Mikuła: Języka można się uczyć, pękając ze śmiechu

  Adam Mickiewicz wielkim poetą był ! Pisał pięknie , a umarł na "SYFA " !

 • Re: Jak wyglądała królowa Jadwiga

  Nie dziwię się teraz że Adam Mickiewicz narzekał że Żmudzianie mają zakute łby.

 • Re: Klasyczny chłodnik litewski

  Litwo Ojczyzno moja.....Adam Mickiewicz nic ci to nie mówi , to nie znasz historii .

 • Re: Jak wytresować kota?

  W tresurze, nie tylko kłota najlepiej sprawdza się laczek. Nawet nasz wieszcz Adam Mickiewicz doceniał rolę laczka, pisząc iż Wojski miał długi pręgowany laczek na którym zadął, aż Telimenie i Zosieńce pantaliony pospadywały.

 • Re: Asteroida Lindgren

  A ty kim jesteś jak nie widzisz błędu w imieniu autorki? To może Adam Mickiewicz to nie Adam a Admin?

 • Re: Skiba na tropie niedźwiedzi

  Adam Mickiewicz "Przyjaciele" (fragment): Ledwie Mieszkowi był czas zmrużyć oczy, Zbladnąć, paść na twarz: a już niedźwiedź kroczy. Trafia na ciało, maca: jak trup leży; Wącha: a z tego zapachu, Który mógł być skutkiem strachu. Wnosi, że to nieboszczyk i że już nieświeży. Więc mruknąwszy ze wzgardą odwraca się w knieję, Bo niedźwiedź Litwin miąs nieświeżych nie je.

 • Re: Wilno i Kowno: Podróż sentymentalna

  No wlasnie ....to czyim Wieszczem byl Adam Mickiewicz ? Pisal "Litwo Ojczyzno Moja" - teraz Litwa nie jest juz Polska, a litwini nie bardzo lubia polakow. A wiec.....piszemy historie od nowa ?????

 • Re: 36 godzin w Wilnie

  Wszyscy Polacy w Wilnie to byli spolonizowani Litwini, a Wilno było pod polską okupacja przez niespełne 20 lat Drugiej Rzeczypospolitej o co Litwini do dzisiaj mają do nas pretensję. Spolonizowanym Litwinem był Józef Piłsudski, Adam Mickiewicz, Czesław Miłosz i cała masa wielu innych wybitnych "Polaków"

 • Re: Waga drugiego kroku

  gdzie wzrok nie sięga, łam czego rozum nie złamie" ..... Oda Do Młodoŝci "- Adam Mickiewicz

 • Re: Krzysztof Kowalewski: Nie wiedziałem, kim jestem

  WIELKA SENSACJA - wszyscy Polacy i Żydzi słuchajcie, cisza, SZEMA - czy wy wiecie? ADAM MICKIEWICZ /nie Michnik/ był ŻYDEM - oj, ja też tak jakoś wyglądam - brunet i ten nos i ludzie o mnie na mieści mówią, że może Żyd, mame bym zapytał ale nie żyje i tate też nie żyje tylko, że ja nie mam łeb do interesów ale na aktora nawet słabego to bym się nadał. Tadeusz Kantor miał rację, powiedział