• Informacje na temat:

  perskie dania

Artykuły na temat: perskie dania
 • Dynia z pistacjowym pesto, fetą i granatem

  ...​Na Bliskim Wschodzie dynia często postrzegana jest jako mdła i nieciekawa. Zainspirowana przepisem na azjatycką dynię z pesto mojego przyjaciela Tony’ego Singha opracowałam perskie pesto z pistacji, które razem z fetą i pestkami granatu dodaję do dyni. Efekt? To jedno z najpopularniejszych dań w moich klubach kolacyjnych, które w niejednym sceptyku rozbudziło miłość do dyni.

 • ​Irena Iłłakowiczowa: Historia pięknej polskiej agentki

  Mądra i odważna, w jednym krótkim życiu przeżyła ich kilka. Najpierw żona perskiego księcia, potem agentka antyniemieckiego wywiadu. Przeszła przez Pawiak i Majdanek. Z tego ostatniego została dosłownie wykradziona. Irena Iłłakowiczowa była jedną z najpiękniejszych Polek międzywojnia i najlepszych agentek polskiego wywiadu.

 • Pikantna potrawka z jagnięciny z morelami

  W kuchni perskiej bazą potrawki może być niemal każde połączenie mięsa i warzyw, a nawet owoców. Dodawanie owoców do mięsa jest typowe dla naszej tradycji i znalazło naśladowców zarówno w Indiach, jak i w Afryce Północnej. Zauważyłam, że kiedy przyrządzam to danie przy świadkach, ludzie zawsze pytają mnie, czy nie przesadzam z przyprawami. Później jednak okazuje się, że wszystkie smaki spoiły się...

 • Z wielbłądów na Boeingi

  Olbrzymie pieniądze i prawo szariatu - z tym większości Polaków kojarzą się kraje Zatoki Perskiej. A jak naprawdę wygląda życie w tym rejonie świata? O tym, w rozmowie w Malwiną Wrotniak, autorką książki "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą", opowiadają Aneta i Andrzej - dwójka Polaków mieszkających w Katarze.

 • Parlamentarzystki z Kuwejtu

  Po raz pierwszy w historii Kuwejtu w parlamencie emiratu zasiądą kobiety. W toku sobotnich wyborów parlamentarnych w tym konserwatywnym islamskim kraju Zatoki Perskiej panie zdobyły cztery mandaty.

 • Zmysłowe granaty

  ...​Granaty to chyba jedne z najpiękniejszych owoców, jakie mogą pojawić się w naszej kuchni. I choć są dziś coraz łatwiej dostępne, to wiele osób boi się po nie sięgnąć. A przecież by pozbyć się pestek, wystarczy przekroić granat na pół i łyżeczką wyjąć nasiona. Wspaniale smakują w połączeniu ze słodkimi deserami i wytrawnymi daniami.

 • Sabrina Ghayour „Persiana”

  Już 8 listopada w księgarniach „Persiana” – książka kucharska Sabriny Ghayour, o której Nigella Lawson mówi: „Wspaniale potrafi oswajać egzotykę!”

 • Świętuj Nowy Rok przez cały rok

  ...oddziału Education First, firmy, która od 51 lat organizuje wyjazdy językowe za granicę. Międzynarodowy Nouruz i balijski Nyepi Perskie święto Nouruz, przypadające na 21 marca, według ONZ jest...

 • Przewodnik po najbardziej żywiołowych restauracjach świata

  Woda, ziemia, powietrze i ogień - zapraszamy na przegląd czterech restauracji, które na nowo definiują pojęcie posiłku na łonie natury.

 • Spała - ulubiona miejscowość prezydentów i sportowców

  W okresie międzywojennym rezydencję nad Pilicą zwano małym Belwederem.